قهرمانی تیم فوتبال دانشجویان ایرانی در جام بین المللی دانشگاه خاورمیانه ترکیه

تیم فوتبال دانشجویان ایرانی دانشگاه ادتو (خاورمیانه) ترکیه در مسابقه فینال این جام که سه شنبه شب (هفده اردیبهشت هزارو سیصد و هشتاد و هفت) در آنکارا برگزار شد توانست با شکست تیم قدرتمند آلبانی با نتیجه چهار بر یک (در ضربات پنالتی) برای اولین بار قهرمان مسابقات بین المللی فوتبال دانشگاه ادتو (خاورمیانه) شود.

مسابقه فینال مابین تیم فوتبال دانشجویان ایرانی دانشگاه ادتو و تیم آلبانی(قهرمان دو دوره قبل مسابقات) سه شنبه عصر از ساعت 17:45 با تاخیر 15 دقیقه ای در ورزشگاه دوریم (انقلاب) دانشگاه خاورمیانه با ورود دو تیم به زمین چمن آغاز شد. در ابتدای مسابقه به درخواست تیم ایران یک دقیقه سکوت به احترام و گرامیداشت یاد و خاطره یکی از بنیانگذاران تیم مرحوم سهیل مالکی برقرار شد. تیم ایران اگر چه با عزمی راسخ برای کسب مقام قهرمانی وارد زمین شده بود تحت تاثیر نتایج قبلی تیم قدرتمند آلبانی و همچنین برای جلوگیری از باز شدن زود هنگام دروازه خود رو به بازی دفاعی آورد و سعی داشت در ضد حمله دروازه تیم آلبانی را باز کند. نیمه اول با از دست رفتن چند موقعیت گل برای هر دو تیم که مهمترین آن اصابت توپ به تیرک دروازه تیم آلبانی بود، با نتیجه بدون گل مساوی پایان یافت.

در نیمه دوم تیم آلبانی که هوس کسب سومین مقام قهرمانی پیاپی مسابقات را در سر داشت بازی را آغاز کرد و با حمله های بسیار و فشار از طرفین موفق شد بالاخره در دقیقه 66 اولین گل خود را روی اشتباه جزیی خط دفاع تیم ایران که روز بسیار سخت و پرفشاری را داشت به ثمر برساند. پس از این گل تیم ایران که امید کسب اولین قهرمانی مسابقات را داشت موفق شد با انجام حمله و ضد حمله ها و نفوذ از جناحین گل مساوی را در دقیقه 78 مسابقه به ثمر رسانده و امید قهرمانی را به نیمکت تیم ایران بیآورد.

مسابقه فوتبال ایران و آلبانی به دلیل کسب نتیجه مساوی در دقایق قانونی برای تعیین قهرمان به ضربات پنالتی کشیده شد. تیم ایران بود که ضربات پنالتی را آغاز کرد و اولین ضربه پنالتی خود را از دست داد ولی با این حال امید خود را از دست نداد و به ضربات پنالتی ادامه داد. سپس امین رادگهر، دروازه بان تیم ایران با درخشش خود و گرفتن اولین ضربه پنالتی تیم آلبانی یک بار دیگر خود امید را به اردوی تیم ایران آورد. در ادامه ضربات پنالتی با درخشش دروازه بان و بازیکنان ایران و گل کردن هر سه پنالتی باقیمانده تیم ایران و همچنین گل نشدن پنالتی های تیم آلبانی، تیم ایران با کسب نتیجه سه بر صفر در ضربات پنالتی و در مجموع چهار بر یک تیم آلبانی را شکست داده و برای اولین بار قهرمان مسابقات بین المللی فوتبال دانشگاه ادتو (خاورمیانه) شد.

پس از کسب این قهرمانی هوادارن ایرانی تیم که سر از پا نمی شناختند به داخل زمین آمده و در محیطی با نظم به همراه بازیکنان تیم ایران به شادی پرداختند. بازیکنان و هواداران با در دست داشتن پرچم سه رنگ و مقدس جمهوری اسلامی ایران در ورزشگاه دور افتخار زده و نوای "ایران ایران" سر دادند. شادی بازیکنان و هواداران تیم که با خواندن ایران ایران و سرود های ملی و حماسی ایرانی تا دقایقی طولانی بعد از بازی ادامه داشت نظر مسئولین و همچنین حضار و تماشاچیان حاضر در ورزشگاه را به خود جلب کرده بود.

تیم فوتبال دانشجویان ایرانی دانشگاه خاورمیانه (ادتو) با شکست تیم کوزوو به مرحله نهایی (فینال) مسابقات بین المللی فوتبال دانشگاه خاورمیانه صعود کرده بود. این مسابقات در مرحله ابتدایی با حضور تیم های مختلف از شانزده کشور به صورت گروهی آغاز شد و تیم ایران به عنوان تیم اول از گروه خود به مرحله حذفی صعود کرد و با شکست حریفان مقتدر خود از بوسنی هرتسه گوین و کوزوو در مراحل یک هشتم نهایی و نیمه نهایی به مرحله نهایی مسابقات راه یافته بود.

در این دوره از مسابقات شهاب اخوان، آرمان بهادری، علیرضا پالیزدار، رالف تولگا، پیمان جعفری، محمد حسامی افشار، آروین حسینی نژاد، امین رادگهر، امیر صراف پور، علی رضا فرجی، میثم فولادی، پویا فیاضی، علی کاظم زاده، مجید کشاورز محمدی، امین میرزاپور، علی هوشمند، برهان میرزایی فرد، عطا میرزایی فرد برای تیم دانشجویان ایرانی بازی کردند .

قابل به ذکر است اگرچه مسابقات بین المللی فوتبال دانشگاه ادتو از بیست و دو سال پیش به طور مرتب در اردیبهشت ماه برگزار میشود، ولی تا پنج دوره پیش از این تیم ایران هیچ نماینده ای در این مسابقات نداشت. پایه و اساس تیم ایران توسط چند تن از دانشجویان دانشگاه خاورمیانه محمد حسامی افشار و مرحوم سهیل مالکی بمی در فروردین 1383 گذاشته شد و شروع به جذب بازیکن و امکانات کرد. این تیم با تلاش این دانشجویان و همچنین پشتیبانی دولت آبادی، سفیر ایران در ترکیه توانست خود را برای اولین شرکت خود در مسابقات در اردیبهشت 1383آماده کند، اگرچه نتوانست در اولین حضور خود مقامی جز مقام سومی در گروه خود کسب کند و از بالا رفتن از گروه خود باز ماند. در بهمن ماه 1383 مرحوم سهیل مالکی در حادثه آتش سوزی خیمه حسینی مسجد ارگ تهران به فیض شهادت نائل آمد و داغی در دل همبازیکنان خود گذاشت. تیم ایران اگر چه نتوانسته بود در اولین حضور افتخاری را کسب کند ولی با تمرینات فراوان به کسب افتخار در دیگر دوره ها امید داشت. در سال 1385 بانک ملت ایران شعبه آنکارا با حمایت پشتیبانی از این تیم و تامین لباس های تیم سهم بسزایی در موفقیت های این تیم داشت.در طول چهار دوره گذشته این مسابقات بهترین نتیجه تیم ایران بالا رفتن از گروه خود و راهیابی به مرحله یک هشتم نهایی و سپس حذف در این مرحله بوده است. بدین جهت کسب مقام قهرمانی مسابقات امسال توسط تیم ایران بسیار حایز اهمیت بوده و نظر مسئولین مسابقات و دیگر تیم های مدعی قهرمانی را به خود جلب کرده است.

انجمن علمی و فرهنگی دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه با حمایت از شکل گیری تیم فوتبال دانشجویان ایرانی از ابتدای تشکیل تیم و آغاز مسابقات گروهی سعی در حمایت مادی و معنوی از تیم فوتبال دانشجویان ایرانی در حد بضاعت خویش نموده است. اینک که تیم دانشجویان ایرانی مفتخر به کسب مقام قهرمانی مسابقات بین المللی فوتبال دانشگاه خاورمیانه شده است و با توجه به اینکه تیم فوتبال دانشجویان ایرانی دانشگاه ادتو تنها تیم حاضر در ترکیه و دانشگاه های این کشور میباشد و کسب این موفقیت چشمگیر در طول حداقل 10 سال اخیر بی سابقه بوده است، حمایت همه جانبه از این تیم به نظر این انجمن، به جهت اعتلای نام ایران عزیز از سوی مسئولین سفارت ج.ا.ایران در آنکارا، نهادها و شرکت های ایرانی و بانک ملت ایران شعبه آنکارا و سازمان های ذیربط در ایران ضروری به نظر میرسد.

انجمن علمی و فرهنگی دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه

مطلب و عکس از طریق ایمیل به وبلاگ ارسال شده است و بدون هیچ دخل و تصرفی تقدیم خوانندگان عزیز می گردد. من هم به دانشجویان عزیز ایرانی در دانشگاه خاورمیانه آنکارا تبریک می گویم و امیدوارم در سالهای آتی با حضور در آنکارا بتوانم از نزدیک بازی این دوستان هموطن را تماشا کنم. گفتنی ست دانشگاه خاورمیانه- ODTU- از نظر بسیاری از مردم ترکیه بهترین دانشگاه آن کشور است و شاید بتوان آنرا با دانشگاه شریف در تهران مقایسه نمود. برای ورود به این دانشگاه دانستن زبان انگلیسی ضروری است.


0 کامنت: