اوج بحران در روابط ترکیه با اسرائیل: این بار سریال تلویزیون دولتی ترکیه بحران ساز شد

به دنبال بحران نظامی پیش آمده بین ترکیه و اسرائیل یک بحران دیگر هم در روابط ترکیه و اسرائیل آغاز شد.

این بار بحران به خاطر یک سریال ساخت شبکه تلویزیون دولتی ترکیه (تی آر تی) به وجود آمده است.

بر اساس بیانیه ای که نیمه شب چهارشنبه از سوی وزارت امور خارجه اسرائیل منتشر شد سفیر کبیر ترکیه در تل آویو به دنبال پخش یک سریال ترکی با ادعای اینکه این سریال به نفرت علیه اسرائیل دامن می زند به وزارت خارجه اسرائیل احضار شده است.

علت احضار سفیر کبیر ترکیه ساخت سریال "جدایی – فلسطین در عشق و جنگ" از سوی شبکه تلویزیون دولتی ترکیه (تی آر تی) بوده است.

به گزارش وبلاگ ترجمه اخبار ترکیه به نقل از حریت؛ آویگدور لیبرمن وزیر امور خارجه اسرائیل مضمون این سریال را بسیار تحریک کننده دانسته و ادعا کرده است این سریال تحت کنترل حکومت ترکیه ساخته شده است.

در بخشی از بیانیه وزارت امور خارجه اسرائیل آمده است: "این سریال که هیچ ارتباطی با واقعیت نداشته و ارتش اسرائیل را قاتل کودکان نشان می دهد نه در کشوری که با اسرائیل ارتباط دیپلماتیک کامل دارد بلکه حتی در یک کشور دشمن با اسرائیل نیز شایستگی پخش را ندارد."

در معرفی سریال پخش شده از کانال تلویزیون دولتی ترکیه ابتدا عنوان می شود که سربازان اسرائیلی کودکان فلسطینی را می کشند و سپس بر جدال لفظی شدید اردوغان با پرز در اجلاس داووس که به "وان مینوت" (یک دقیقه) معروف است تأکید می شود.

طی روزها و هفته های گذشته فضای دیپلماتیک بین اسرائیل و ترکیه به شدت تیره و تار شده است و اردوغان به هنگام پرسش خبرنگاران از وی درباره فعالیتهای اتمی ایران گفته بود: "چرا از قتل عام کودکان فلسطینی توسط اسرائیلی ها سخنی بمیان نمی آید."

سریال مورد اعتراض اسرائیل با نام "جدایی – فلسطین در عشق و جنگ" روزهای سه شنبه هر هفته ساعت 20:20 به وقت تهران از تی آر تی 1 پخش می گردد.

تلویزیون دولتی ترکیه بعد از وقایع غزه جهت گیری خاصی علیه اسرائیل داشته است.

بخش فارسی سایت تی آر تی نیز اکثرا اخباری با مضامین مثبت درباره ایران، توانایی های نظامی و روابط تهران با آنکارا را پخش می کند.

مرتبط: سایت تلویزیون دولتی ترکیه به زبان فارسی

به هنگام نقل اخبار منبع را ذکر کنیم2 کامنت:

دکتر فاوست می‌گوید:

http://en.wikipedia.org/wiki/Midnight_Express_%28film%29

ترجمه اخبار ترکیه می‌گوید:

دکتر فاوست جان، آن فیلم را بعدها خود کارگردان و سناریستش گفتند کهبه صورتی بسیار اغراق گونه به تصویر کشیده اند و الیور استون که برای اولین بار در سال 2004 به ترکیه آمده بود گفته بود که به دلیل بازگشتش از ویتنام مخالف تمام رژیمهای سرکوبگر بوده است و اکنون که به ترکیه آمده است تفاوتها را درک می کند!
ویلیام هایس هم بعدها به نویسنده داستان و کارگردان اعتراض کرده بود که آنها حقیقت را تحریف کرده اند و وقتی به آنان اعتراض کرده بود به وی گفته اند: "پولت را گرفتی، بشین و در کار ما دخالت نکن"