گاردین ادعا کرد: اسرائیل خریدار عمده نفت ایران است!

روزنامه انگلیسی گاردین ادعا کرد اسرائیل از مشتریان عمده نفت ایران است. این روزنامه ادعا کرد این صادرات از طریق شرکتی به نام Eilat-Ashkelon Pipeline Co (EAPC) صورت می گیرد.

به گزارش وبلاگ ترجمه اخبار ترکیه به نقل از سایت خبرترک، موشه شالو دبیر خبرگزاری انرژی نیوز گفته است نفت ایران از طریق شرکت فوق به بندرهای اروپایی بویژه روتردام حمل می شود و از آنجا با برگه های رسمی به اسرائیل صادر می شود.

EAPC شرکتی است که در سال 1968 به منظور صادرات نفت ایران به اروپا مشترکا از سوی اسرائیل و ایران تأسیس شده و بعد از انقلاب فعالیتش نیمه کاره مانده بود.

از سوی دیگر بنا به نوشته این روزنامه، مقامات اسرائیلی از واردات نفت ایران توسط اسرائیل آگاهند اما در مورد اینکه مقامات ایرانی از این امر آگاهند یا نه اطلاعی در دست نیست.

سیلوراستاین، نویسنده روزنامه گاردین با زیرکی خاصی نوشته است: " اگر ایران برای حیات اسرائیل تهدید است چگونه اسرائیل از ایران نفت می خرد؟!" وی اسرائیل را در این زمینه به دورویی متهم کرده است.

در مقاله آمده است: بعد از امضای قرارداد خرید گاز از سوی وزیرامورخارجه سوئیس، لابی های اسرائیلی و آمریکایی به این امر اعتراض کرده اند. اسرائیل درحالی به قراردادهای کشورهای اروپایی با ایران اعتراض می کند که خود، ناقض تحریم ایران است. چگونه اعضای کنگره آمریکا به قانون تحریم ایران رأی می دهند در صورتی که حتی خود اسرائیل هم به این پیمان وفادار نیست.

منبع: سایت خبرترک به نقل از روزنامه استار

- کپی رایت را رعایت کنیم-

0 کامنت: