پروژه عظیم ساختمانی در مکه مکرمه: بیش از 1 میلیون زائر قادر به زیارت همزمان خواهند شد

در سومین بخش پروژه افزایش وسعت حرم شریف که از سوی عربستان سعودی اجرا می شود بیش از یکهزار هتل و بنا تخریب خواهند شد تا ظرفیت این مکان مقدس به 1 میلیون نفر برسد.

در کنار بناهای قدیمی، هتل های پنج ستاره همچون مکه رویال و شرایتون هتل و حتی هتلهایی که سال گذشته افتتاح شده اند از بین خواهند رفت. در نتیجه پروزه بازسازی، 300 هزار مترمربع فضا به حیاط مسجد الحرام اضافه خواهد شد.

دکتر اسامه بن فاضل البار شهردار مکه در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری جهان ترکیه بخش های مختلف این پروژه را تشریح کرد.

در نتیجه فعالیتهای آغاز شده تخلیه هتلها و ساختمانهای اطراف حرم به سرعت در حال پیگیری است. برخی از کسبه نیز به محلهای دیگری منتقل خواهند شد.

در این پروژه پلی که در طبقه دوم حرم شریف قرار دارد و به درب مروه و طبقه تراس می رود تخریب می شود در کنار آن، محوطه سعی قدیمی تخریب و یک ساختمان چهارطبقه برای سعی احداث خواهد شد. در حین ادامه عملیات ساختمانی، تپه صفا که در منطقه سعی قدیمی وجود دارد از بین برده خواهد شد.

در این پروژه بخشی از بناهای موجود در مناطق غزه، المدیع، شامیه، القراره و خیابان خالد بن ولید تخریب خواهند شد. شهردار مکه همچنین قیمت هرمتر مربع زمین در اطراف حرم را 500 هزار ریال سعودی [نزدیک به 133 هزار و 300 دلار]عنوان نمود و افزود: برای خرید زمینهای اطراف حرم شریف نزدیک به 2 میلیارد دلار به صاحبان زمینها پرداخت خواهد شد.

وی افزود: پروژه وسعت بخشی حرمین شریفین تحت هدایت خادم حرمین "عبدالله بن عبدالعزیز" دو سال است که شروع شده است و اولین بخش پروژه نیز با وسعت بخشی به جمرات در منا آغاز شده بود و به این ترتیب در هرساعت 500 هزار حاجی می توانند بدون هیچ زحمت رمی جمره کنند.

به گزارش وبلاگ ترجمه اخبار ترکیه به نقل از روزنامه واکیت، دومین بخش پروژه نیز به بهبود و وسعت بخشی به میدان مسجد نبوی، احداث اتوپارک و وصل کردن این مجموعه به جاده های اطراف عنوان کرد. با پایان یافتن این پروژه زائران مسجد نبوی با راحتی می توانند این مسجد را زیارت کنند.

دکتر البار گفت: پروژه وسعت بخشی مسجدالحرام را نیز از سال گذشته آغاز کردیم و این پروژه از محوطه سعی آغاز شد. عرض محوطه سعی جدید 40 متر خواهد بود و مجموع طبقات با احتساب تراس 4 طبقه است. ضمن آنکه یک طبقه همکف نیز برای ارتباط شرق محوطه با محوطه طواف استفاده خواهد شد.

شهردار مکه افزود: برای حاجیان کهنسال و معلول نیز در محوطه سعی در طبقه زیرین یک محوطه 3 متری رفت و یک محوطه 3 متری برگشت تعبیه خواهد شد. در طبقات دوم و سوم نیز برای این حاجیان راهبر برقی نصب خواهد شد و به این ترتیب این زائران سختی های گذشته را نخواهند داشت.

وی ادامه داد: این پروژه با لحاظ تمام موازین شرعی و علمی انجام شده است و در موسم حج امسال اگر پروژه تمام نشود بخش بزرگی از آن به اتمام خواهد رسید. بعد از اتمام پروژه بیش از 200 هزار زائر به طور همزمان می توانند سعی کنند.

دکتر البار درباره تاریخچه پروزه های بهبودسازی مکانهای مقدس گفت: دولت عربستان نخستین پروژه بهبودسازی را در سال 1954 انجام داد و در سایه این پروژه ظرفیت مسجد الحرام به 300 هزار نفر افزایش یافت. پروژه دوم در دوره شاه فهد انجام شد و ظرفیت این مکان مقدس از 300 هزار به 630 هزار نفر افزایش یافت.

به گفته شهردار مکه با اتمام سومین پروژه عمرانی در این مکان مقدس ظرفیت آن به بیش از یک میلیون نفر افزایش خواهد یافت.

وی همچنین گفت در منطقه جبل عمر برای 200 هزار زائر هتل احداث خواهد شد و در آینده ای نزدیک برای سهولت دسترسی، جاده خلیل در جنوب مسجدالحرام و جاده شاه عبدالعزیز به اتوبانهای مسجدالحرام و جده – مکه وصل خواهند شد.

- حافظ کپی رایت باشیم -


0 کامنت: