نگاهی به مسابقات آواز یوروویژن 2008(+ بعضی ترانه های منتخب)


جمهوری آذربایجان امسال برای اولین بار در مسابقات ترانه یوروویژن حضور دارد. این کشور با آهنگ "Day After Day" با هنرنمایی النور حسین اف و سمیر جوادزاده شرکت می کند و پیش بینی می کنم این کشور با حمایت مردم ترکیه و دیگر ترکهای ساکن اروپا در جایگاه خوبی قرار بگیرد.

یوروویژن یک جشنواره اروپایی ترانه است که مورد استقبال بسیاری از کشورهای اروپایی قرار دارد. برنده شدن در این جشنواره از اهمیت بسیاری برای کشور برنده برخوردار است چرا که سیل عظیم گردشگران را به سوی کشور مزبور گسیل می کند. علاوه بر آن مسابقات فینال سال بعد این جشنواره نیز در کشور برنده سال قبل برگزار می شود. مسابقه یوروویژن از سال 1956 تا کنون هرساله یکبار در محدوده کشورهای اتحادیه پخش اروپا برگزار می شود.

شیوه رأی گیری این جشنواره به این صورت است که در هر کشوری مردم به طور مستقیم با ارسال اس.ام.اس بهترین سه کشور را انتخاب می کنند و مردم هر کشور نمی توانند به کاندیدای خود رأی دهند. در نهایت آرای مجموع کشورها تعیین کننده بهترین ترانه یوروویژن می باشد. اما تا کنون آنچه که شاهد آن بودیم این بوده است که اکثر کشورهای همفکر به یکدیگر رأی می دهند. به عنوان مثال اکثر کشورهای بلوک شرق سابق به هم پیمانان سابق خود رأی می دهند و رأی دهندگان روسیه، اسلوونی و ... در سال قبل نقش مهمی در تعیین برنده یوروویژن داشتند.

برنده سال قبل یوروویژن یک خواننده نوجوان اهل صربستان بود.

در جشنواره امسال کشور ارمنستان برای بار سوم و گرجستان برای بار دوم حضور دارد.

برای اطلاعات بیشتر از جشنواره یوروویژن 2008 که در بلگراد برگزار می شود به صفحه اصلی سایت مراجعه کنید


ترانه سیروشو - از ارمنستان:ترانه مور و اوته سی - بنفش و فرابنفش - از ترکیه:


سال قبل کشور ترکیه با ترانه ای از کنعان دوغولو با نام Shake it up şekerşim شرکت کرده بود که به نظرم ترانه ضعیفی بود. با این وجود این کشور در نهایت چهارم شد. امسال رتبه بالاتری را برای ترکیه پیش بینی می کنم. ترانه امسال ترکیه از سوی سازمان دولتی رادیو و تلویزیون ترکیه انتخاب شده است. ضمن آنکه فکر می کنم جمهوری آذربایجان رتبه خوبی در بین کشورهای اروپایی کسب کند. بدلایلی که گفتم!
ترکیه پیش از این یک بار در سال 2003 درمسابقات رتبه اول را به دست آورده بود.
خوانندگی ترانه سال 2003 ترکیه در آنسال را سرتاب ارنر بعهده داشت.
ترانه برنده سال 2003 یوروویژن - از ترکیه:


ترانه مولیتیوا(دعا) اثر ماریا شریفویچ از صربستان - برنده سال 2007 یوروویژن:پی نوشت: از شنیدن خبر فیلتر بازنگار (خانه وبلاگهای ایرانی) ناراحت شدم. اگر دوستان محترم و روزنامه نگار مدیریت بازنگار فکر می کنند که مطالب برخی وبلاگها باعث و بانی این بسته شدن شده است من اولین کاندید حذف وبلاگم از آنجا هستم چون فکر می کنم فیلترداران وبلاگ بنده را هم در ایران فیلتر کرده اند. هرچند که در وبلاگ حقیر هم مثل بازنگار مطلب خاصی نوشته نمی شد. اما به هرحال گویا مصادیق فرق می کنند.

2 کامنت:

ناشناس می‌گوید:

بله حق با اون اقاست ما اذریها همیشه
یک طرفه ما جرا رو تعریف میکنیم
بی زحمت یک ارمنی رو نشون بدید که کشتار خوجالی رو محکوم کنه
با سرچ کلمه khojaly در یوتوب می تونید اوج لذت ارمنه از این کشتارها
رو در کامنتها بخونید تازه اونها می گن که انتقام اصلی باقی مونده...
موغول هم بنده خداست من هم هیچ جا نگفتم مغول بده ....این ارمنه هستند
که تورکها رو در کامنتهای یوتوب منقول صدا میکنند.....
برای باقی ادعا هم که فقط کافی هست
اذری دنس رو تو یوتوب سرچ کنید
من خودم هر روز باهاشون بحث دارم ولی منطق حالیشون نیست
"ارمنه و شاه دوستها اذریهای قفقاز رو مهاجر می دونند در حالی که مردم قفقاز قد بلندی دارند این در حالی هست ارمنه قفقاز عموما کوتاه قامت هستند من خودم اصالتا از باکو هست
قدم 188 cm هست به خاطر شغل پدرم که تجارته مدام با اتباع قفقاز شمامل ارمنی اذری وگرجی ار تباط داریم
من معمولا کوتاه تر از تجاراذری قفقاز هستم ولی میانگین قد تجار ارمنی از 170 پایینتر هست"
البته به ارمنستان تا بحال نرفتم
این حرفها از باب نجادپرستی نگفتم بلکه بعض وقتها انسان مجبوره از اسلحه دشمن استفاده کنه هر چقدر هم که کثیف باشه
ارمنه هم لزومی نداره بخوان فرهنگ ما رو غصب کنند صرف نظر از جنایات که انجام دادن قبلا خودشون رو ثابت کردن
خصوصادر ضمینه تجارت ولی طمع تمامی نداره
"اقوام در طول تاریخ مهاجرت میکنند و در نقاط مختلف مسکن می گزینند هیچ کس نمی تونه ادعا کنه که فرش زیر پای من(سرزمین من) مال اونه چون اون همه چیز منه
به امید روزی که بدور از جنگ واحترام به یکدیگر با صلح و سفا با هم زندگی کنیم چون هر کدوممون یک چیز داریم که دیگری نداره وراه بدست اوردنش دوستی هست)

ناشناس می‌گوید:

سلام ازتونخواهشی دارم امکان دارد در مورد خواننده آذربایجانی اطلاعات موثق و کاملی بدهید برای من این خانم بسیار جالب است البته در اینترنت در موردش سرچ کرده ام ولی اطلاعات مشخص و مفیدی بدست نیاورده ام. ممنون