مناظره سفیران فلسطین و اسرائیل در ترکیه به دعوا انجامید!

کانال D ترکیه در بخش خبری امشب خود میزبان سفیران فلسطین و اسرائیل بود. این مناظره با حضور محمت علی بیراند، مجری معروف کانال تلویزیونی د انجام شد.

در حالی که مردم ترکیه تا کنون به صورت خودجوش بیشترین اعتراضات را نسبت به حمله اسرائیل به غزه داشته اند و رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه گفته است: « خون کودکان فلسطینی بر زمین نخواهد ماند» مناظره تلویزیونی دو سفیر در نوع خود بسیار جالب و دارای حواشی بسیاری بود.

گابی لوی سفیر اسرائیل در حالی که از موضعی بالاتر سخن می گفت حماس را متهم کرد که آتش بس را نقض کرده است و یک میلیون اسرائیلی را هدف موشکهای خود قرار می دهد. وی حماس را یک گروه تروریستی نامیده و افزود اسرائیل در حال دفاع از خود است!

وی در پاسخ به مجری برنامه در مورد اینکه اسرائیل به هنگام بمباران غزه چگونه نیروهای نظامی حماس و مردم عادی را از هم تشخیص می دهد جواب خاصی نداد جز اینکه حماس را متهم به نقض آتش بس کرد.

نبیل معروف سفیر فلسطین نیز اسرائیل را اشغالگر نامید و گفت اگر اسرائیل به مرزهای قبل از جنگ 1967 برگردد هیچ مشکلی باقی نخواهد ماند.

به گزارش وبلاگ ترجمه اخبار ترکیه، وی بمبارانهای اسرائیل را یک جرم علیه انسانیت نامید و گفت: 35 درصد از قربانیان حمله اسرائیل را کودکان تشکیل می دهند. وی افزود ما خواهان حضور جدی ترکیه در این قضیه هستیم و این خواست نه تنها خواست فلسطینی ها بلکه خواست سوریه، اردن، مصر و بقیه کشورهای عربی نیز می باشد.

گابی لوی در پاسخ به سئوال محمت علی بیراند مبنی بر اینکه آیا اسرائیل حاضر به پذیرش نیروهای حافظ صلح متشکل از ارتش ترکیه در منطقه می باشد یا نه پاسخ روشنی نداد و گفت ترکیه کشوری دارای روابط استراتژیک با اسرائیل می باشد و هم اکنون نیز به ایجاد صلح در منطقه کمک می کند.

بعد از آن، کانال D تصاویری را از بمباران غزه را نشان داد و مجری رو به سفیر اسرائیل کرد و گفت ادعاهای متخصصان ما نشان می دهد که اسرائیل در بمباران غزه از بمبهای خوشه ای فسفردار استفاده کرده است. حتی اگر این امر با قوانین اسرائیل منافاتی نداشته باشد از لحاظ قوانین بین المللی استفاده از این بمب در مناطق مسکونی ممنوع است، آیا شما استفاده اسرائیل را از این بمبها تأیید می کنید و نظرتان در این باره چیست؟

که گابی لوی به بهانه پاسخ به ادعاهای سفیر فلسطین از پاسخ دادن به این پرسش امتناع کرد.

در حالی که لوی از موضع اسرائیل مبنی بر نقض آتش بس از سوی حماس دفاع می کرد نبیل معروف سفیر فلسطین به میان صحبتهای وی آمد و گفت: شما می گویید اسرائیل خاک فلسطین را اشغال نکرده است در حالی که اسرائیل بارها این کار را کرده است، ماهها بود که تمامی ارتباط ما را با جهان خارج بسته اید و مردم فلسطین هیچ راهی برای رفع نیازهای عاجل خود نداشته اند. شهر قدس، نوار غزه و کرانه باختری را تحت نظر یا اشغال خود گرفته اید و برای فلسطینی ها هیچ اهی نگذاشته اید، برق ما را قطع کرده اید و...

در این هنگام هرکدام از دو طرف به میان صحبتهای یکدیگر می پریدند و مجری برنامه مجبور شد پایان این مناظره را اعلام کند.

0 کامنت: