ماجرای عجیب یک پیرمرد ترک در آلمان!

عثمان کالین یک پیرمرد مسلمان و معمولی ترک است که برای کار به آلمان آمده بود ولی بعد از پایان جنگ سرد، شهرتش مرزها را در نوردید!

این پیرمرد که اصالتا اهل شهر یوزگات (Yozgat) ترکیه است در زمانی که بین آلمان شرقی و آلمان غربی یک دیوار کشیده شده بود که از وسط برلین می گذشت در آن دیوار یک خانه ساخت و به زندگی در آن پرداخت!

وی 25 سال قبل در یک محوطه خالی در دیوار برلین ابتدا یک باغچه درست کرد و سپس در وسط آن نیز یک خانه ساخت!

عثمان می گوید: وقتی باغچه را درست می کردم پلیسها آمدند. به آنها گفتم "به من نگاه کن. من عثمان قالین هستم. ترک هستم. نوه عثمانی هستم. بچه آتاترک هستم! عصبانی شدم و دو پلیس را دنبال کردم!! آنها شلیک هوایی می کردند و من آنها را دنبال می کردم. بعد از آن، دیگر خبری از پلیس نشد! یک کشیش آمد و گفت پلیسها از تو تشکر می کنند و دیگر اینجا پیدایشان نخواهد شد. من هم تپانچه ام را در دستم گرفتم و گفتم اگر بیایند دوباره آنها را دنبال خواهم کرد! دیگر هیچ وقت پیدایشان نشد."

این پیرمرد ترک ادامه می دهد: آلمان الان وطنم است. اینجا را دوست دارم.

درآمد چندانی ندارم، خرج خودم و اینجا را در می آورم. نوه هایم اینجا هستند. چهار دخترم در ترکیه زندگی می کنند. دلم برای آنها تنگ شده است. اکثر دوستانم مرده اند. من هم دیگر پیر شده ام. در سال 1964 به این مملکت (آلمان) آمدم و هنوز هم در این کشور هستم. آلمانها به من بابا و پدربزرگ می گویند. بزرگ و کوچک، همه شان مرا دوست دارند و در آغوشم می کشند. آلمانها انسانهای بدی نیستند. آدمهای بسیار خونگرمی هستند.

خانم الماس آلتون همسایه عثمان کالین نیز ضمن ابراز رضایت از اینکه توریستهای زیادی برای بازدید از خانه می آیند می گوید: پیش از این، بخاطر آشغالهایی که اینجا جمع می شد نمی شد از اینجا رد شد. برای جذب توریست محیط اطراف اینجا را تمیز کردیم. ما با دستان خودمان اینجا را زیباسازی کردیم و الان در اینجا سبزی می کاریم. با عثمان کالین در یک خانه می ماندیم. 20 سال است که او را می شناسیم. در اینجا هلو به عمل می آوریم و به توریستهای آلمانی می دهیم. پیش از تخریب دیوار برلین خانه و باغچه ما چندان معروف نبود. بعد از تخریب دیوار برلین، تنها جایی که باقی ماند خانه ما بود. از آن به بعد بود که بسیار مورد توجه قرار گرفتیم!

عثمان کالین پیرمرد خوش مشرب و خونگرم ترک در خانه خود پرچم ترکیه را در کنار پرچم آلمان از بالکن آویزان کرده است. قرار است فیلمی درباره وی و خانه اش که روزگاری در مرکز جنگ سرد قرار داشت ساخته شود. کارگردانی این فیلم را ییلماز اردوغان کارگردان معروف ترک برعهده خواهد گرفت.

برای دیدن فیلمی درباره عثمان کالین به این لینک مراجعه فرمایید

0 کامنت: